Keď som v jeseni videla bohatú úrodu jabĺk v mojej záhrade, pomyslela som si: Tak toto všetko sa mi do komory nezmestí. Budem musieť niečo vymyslieť. Začala som tým, že som ponúkla jablká príbuzným a známym. Až na jednu výnimku som dostala odpoveď, že už majú, takže veľa jabĺk neubudlo. Každé ráno som začínala raňajkami z mixovaných jabĺk a aby to nebolo také jednotvárne, začala som do nich pridávať aj ďalšie ovocie. Tak som mala každý deň v týždni iné raňajky. Ale ani to radikálne počet jabĺk neznížilo. A potom prišiel ten správny nápad: Podelím sa o ne na SAShE! 

NAJkrajšia jabloň v mojej záhrade

Okrem spracovania pre vlastnú spotrebu začalo postupné spracovanie aj na predaj. Najradšej mám ovocie v surovom stave a tak sa ho snažím zachovať aj na zimu.

Sušené jablkové mesiačiky

Aby sa nám jablká v zime neprejedli, okrem sušených jablkových mesiačikov som sa rozhodla urobiť aj závitky, v ktorých je možné kombinovať s jablkami aj iné ovocie. A navyše sú závitky skladnejšie ako jablkové mesiačiky. Jablká a ovocie sa spoločne rozmixujú, zmes sa vyleje na plát a usuší v sušičke. Ovocie sušievam na 42°C, aby si zachovalo maximum výživných látok a enzýmov. Sušička musí bežať až 48 hodín, aby vysušila pláty pre výrobu závitkov. Jednotlivé pláty sa nakrájajú na prúžky a zrolujú. 

Jablkové závitky

Blender (výkonný mixér na smoothies) a sušičku na ovocie mám už dávno, tak som ich konečne využila naplno. Krájala som, mixovala a sušila ostošesť!  

Závitky Jablko - jahoda

Keď som rolovala závitky, ktoré sa mi tvrdohlavo opäť roztáčali, veru som si neraz pomyslela: Čo som si to zasa na seba vymyslela...? Toľko jabĺk ako teraz mi rukami neprešlo hádam za celý život. :-) 

Závitky Jablko - malina

Ale výsledok stojí za tú námahu! Keď sa na mňa z poličky usmievali krásne nabalíčkované jabĺčka (asi preto, že sa dostanú k ľuďom a nevyjdu navnivoč), všetka námaha bola zabudnutá. Ešte stále mávam občas na raňajky čerstvé jabĺčka, ale keď idem z domu na dlhšie preč, v kabelke ma sprevádza aj zopár závitkov alebo mesiačikov a orieškov (čo keby som sa nestihla najesť?). Keď ich vyložím do misy ako pohostenie pre návštevu, len tak sa po nich zapráši. A keď dám nejaký z balíčkov ako darček, obdarovaní sa im vždy potešia.
Možno potešia aj vás. :-)